Joomla!

Sekrety dobrego ciasta

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Jak zrobić dobre ciasto? Trzeba wiedzieć
co ma duże znaczenie przy przygotowywaniu
i pieczeniu ciast a każdy nasz wypiek będzie sukcesem :) Na początek...

 

 

zwróćmy uwagę na produkty - powinny być dobrej jakości i gatunku. Dobra mąka będzie miękka w dotyku, lekko chrzęścić i przyjemnie pachnieć. Tłuszczu używamy wyłącznie świeżego - jeśli nie masz pewności to prostą metodą można się przekonać czy jest świeże. Wrzucamy go do garnka z zimną wodą. Świeży tłuszcz zostanie na dnie a stary wypłynie na powierzchnię. 
Przechodzimy do wyrabiania ciasta.

Mąka będzie łatwiej się nam wyrabiała jeśli przed dodaniem wody wsypiemy i wymieszamy mąkę z odrobiną soli. A odrobina soli dodana do żółtek spowoduje, że nasze ciasto będzie miało bardziej intensywny żółty kolor. Jeśli chcemy uniknąć przywierania ciasta do wałka to dodajmy do niego 2-3 łyżki oleju. Ciasto drożdżowe lepiej wyrośnie gdy drożdże rozpuszczone w mleku, masło i jajka będziemy dodawać do wcześniej podgrzanej mąki. Aby uniknąć zakalca w placku z owocami przed ułożeniem owoców ciasto powinno się posmarować ubitym białkiem i lekko oprószyć mąką lub tartą bułką.

A co z pieczeniem?

Tutaj możemy popełnić jeszcze więcej błędów ale po tym artykule już nie będą nam straszne ;) Po pierwsze temperatura i jeszcze raz temperatura.

Przy ciastach kruchych i francuskich piekarnik powinniśmy dobrze nagrzać, aby uniknąć wytopienia tłuszczu. Ciasto wkładamy do piekarnika nagrzanego do wymaganej ilości stopni. Ciasta drożdżowe i ucierane nie muszą być wkładane do tak nagrzanego piekarnika, ponieważ najpierw muszą podrosnąć (180-200 stopni). Pieczenie w zbyt wysokiej temperaturze i za długo może spowodować ciemnienie i wysychanie ciasta. Natomiast zbyt niska temperatura może sprawić nadmierne wyrośnięcie lub wykipienie ciasta. Ciasto piernikowe - bardzo zwiększa swoją objętość w czasie pieczenia i dlatego powinno się je piec w słabo nagrzanym piekarniku (ok. 170 stopni). W temperaturze wyższej upiecze się nam sam wierzch, co spowoduje że ciasto nie urośnie, popęka lub wyjdzie nam z formy. Formy do ciast, które mają rzadką konsystencję przed upieczeniem (np. do piernika), smarujemy tłuszczem i posypujemy tartą bułką.

A po upieczeniu...

jeśli ciasto nie chce nam odejść od formy to możemy wypróbować sposób z mokrą ścierką - kładziemy ją pod boki i dno blachy. Pamiętajmy że nie wszystkie ciasta mogą stygnąć lub być przechowywane w blasze. Ciasto drożdżowe i kruche z owocami, przesiąkną zapachem metalu oraz zmiękną.

 

LAST_UPDATED2  

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież902 903